Τα αποτελέσματα του σημερινού αγώνα Τριάθλου στη Ρόδο

Την Κυριακή 06 Απριλίου 2014, στις 10:00π.µ., διοργωνώθηκε στην παραλία Έλλη στο κέντρο της Ρόδου, ο αγώνας τριών αθληµάτων µε την ονοµασία Rodos Sprint ως εξής:
• Κολύµβηση, 750 m
• Ποδηλασία, 20 Km
• Τρέξιµο, 5Km

Τον αγώνα διοργάνωσαν από κοινού ο ∆ηµοτικός Οργανισµός Πολιτισµού & Αθλητισµού Ρόδου (∆ΟΠΑΡ), ο Ροδιακός Οργανισµός Island Games µε τη στήριξη και τη συνδροµή του συλλόγου τριών αθληµάτων  “Απόλλων Ρόδου”.

Τα αγωνίσµατα έγιναν µε την παραπάνω σειρά µε σηµείο εκκίνησης και τερµατισµού το Ενυδρείο. Το  κολύµπι (750m) έγινε στην παραλία του Ενυδρείου, η ποδηλασία (20Km) έγινε στην διαδροµή Ενυδρείο –  Κάτω Πέτρες – Κρητικά – αναστροφή στην Φανερωµένη (δύο γύροι) και το τρέξιµο στην διαδροµή Ενυδρείο – Κάτω Πέτρες και αναστροφή (δύο γύροι) και τερµατισµός στο Ενυδρείο.

Στον αγώνα πήρε µέρος και τερµάτισε επιτυχώς και µια οµάδα σκυταλοδροµίας, µε τη συµµετοχή του κ. Νίκου Μούνδρου στην ποδηλασία µε αµαξίδιο.

Ο συγκεκριµένος αγώνας ήταν µιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για το φίλαθλο κοινό του νησιού µας να γνωρίσει το συναρπαστικό κόσµο του τριάθλου και γιατί όχι να δοκιµάσει και την συµµετοχή του σε αυτό!

Στο αγωνιστικό µέρος τώρα, τερµάτισαν και οι 50 αθλητές που έλαβαν εκκίνηση. Πρώτοι 3 αθλητές  στη γενική κατάταξη αναδείχθηκαν οι:
1. Τσώκος Παναγιώτης: 1 ώρα, 03 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα
2. Χατζηνικόλας Κώστας: 1 ώρα, 03 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα
3. Κυπριάδης Γιώργος & Διακοµιχάλης Ανδρέας: 1 ώρα, 03 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα

Μαθήµατα ψυχής παρέδωσε και πάλι ο Νίκος Μούνδρος τον οποίο πλαισίωσαν σαν οµάδα  σκυταλοδροµίας η κολυµβήτρια Μαρία Ντοβέλλου και ο δροµέας Βαγιαννάκης Γιάννης. Ο Νίκος  έκανε όλη τη διαδροµή του ποδηλάτου µε ειδικό αµαξίδιο που κινείται µε τα χέρια, αφού η κακιά µοίρα του στέρησε τη δυνατότητα να κάνει ποδήλατο µε τα πόδια. Η οµάδα του ονοµάζεται “ΕΓΩ  ΜΠΟΡΩ”
Ο Σύλλογος τριάθλους Απόλλων Ρόδου θέλει να ευχαριστήσει θερµά τη Euromedica για τη διάθεση  ασθενοφόρου, τους Εθελοντές Σαµαρείτες, το ιατρό Καντή Παντελή, τον αλυτάρχη – τριαθλητή Καντή Μόσχο, την Τροχαία Ρόδου, το ζαχαροπλαστείο Pane di Capo, τον κύριο Σπύρο Τάντη, κριτή που συνόδευσε τον κύριο Μούνδρο Νίκο σε όλη τη διαδροµή και τους περισσότερους εθελοντές  που θυσίασαν το κυριακάτικο πρωϊνό τους για να στηρίξουν ο καθένας µε το δικό του τρόπο τον αγώνα µας.
Να ευχαριστήσουµε επίσης το ροδιακό κοινό για την κατανόηση για την 1 και πλέον ώρα δικοπής της κυκλοφορίας στην περιφερειακή οδό Ενυδρείο – Φανερωµένη.
Δεν υπήρξε κανένα ατύχηµα και όλοι τερµάτισαν υγειής, προσφέροντας ένα όµορφο θέαµα στο  ροδιακό κοινό που παρεβρέθηκε. Την εκδήλωση τίµησαν µε την παρουσία τους ο αντιδήµαρχος και πρόεδρος ΔΟΠΑΡ (συνδιοργανωτής του αγώνα) Κος Σάββας Διακοσταµατίου.
Τον αγώνα παρακολούθησε επίσης τιµώντας µας µε την παρουσία του και ο υποψήφιος περιφερειάρχης Κος Χατζηµάρκος Γιώργος.

Αναλυτικά τα αποτελέσµατα της γενικής κατάταξης και ανά κατηγορίες:

Δείτε ΕΔΩ φωτογραφίες από τον αγώνα

Γενική Κατάταξη
A/A Επώνυμο Όνομα Ώρα Λεπτά Δευτερόλεπτα
1 Τσώκος Παναγιώτης 1 3 7
2 Χατζηνικόλας Κώστας 1 3 50
3 Κυπριάδης Γιώργος 1 3 52
4 Διακομιχάλης Ανδρέας 1 3 52
5 Καλαφατάς Ανδρέας 1 4 10
6 Γκουτσούλας Αντώνης 1 4 50
7 Lewis David 1 6 34
8 Καλικάτζαρος Ιγνάτιος 1 7 17
9 Τζίνη Μαρία 1 10 47
10 Μαυρονικόλας Χαράλαμπος 1 11 0
11 Λεβέντης Γρηγόρης 1 11 43
12 Casalenuovo Osvaldo 1 12 5
13 Χατζηνικόλας Νικόλαος 1 12 12
14 Μαλλιάκας Μερκούρης 1 13 8
15 Κουτρούλης Γιώργος 1 13 29
16 Πετραλιάς Σπύρος 1 14 0
17 Παραπόλας Γιάννης 1 14 44
18 Κανάτας Θανάσης 1 14 54
19 Φεϊζίδης Παντελής 1 15 1
20 Ιωαννίδης Ευάγγελος 1 15 31
21 Δρακιού Μιχάλης 1 16 30
22 Καλαργυρός Παναγιώτης 1 16 31
23 Καραγκουρίδης Γεώργιος 1 16 37
24 Ζούρδης Φώτης 1 16 39
25 Χαραλαμπόπουλος Βλάσης 1 16 40
26 Παπαδόπουλος Μιχάλης 1 16 53
27 Κουτελιάρης Ευάγγελος 1 17 45
28 Κοντός Εμμανουήλ 1 17 46
29 Πλαΐτης Μιχάλης 1 18 25
30 Τσιλίκας Δημήτριος 1 18 48
31 Κρητικός Εμμανουήλ 1 19 44
32 Παπανικήτας Μιχάλης 1 20 17
33 Φλούδας Γεώργιος 1 21 3
34 Γρηγοριάδης Ευστάθιος 1 21 11
35 Κοσμάς Στέργος 1 21 24
36 Σπανός Ι. Χρήστος 1 21 28
37 Σπανός Γ. Χρήστος 1 21 28
38 Κωστογλάκης Κωνσταντίνος 1 22 2
39 Κώστας Σταμάτης 1 22 42
40 Ιντζές Δημήτρης 1 22 59
41 Πολλεζέλ Πάρης 1 23 3
42 Μούνδρος Team Νίκος 1 24 42
43 Αργυρός Σάββας 1 24 53
44 Prevel Kevin 1 26 1
45 Κωστομοίρης Νικόλαος 1 26 7
46 Τσώκος Αναστάσιος 1 27 27
47 Βεσυρόπουλος Πρόδρομος 1 28 41
48 Lewis Heather 1 34 32
49 Σταματάς Δημήτρης 1 35 52
50 Κατσαρά Σμαράγδα 1 42 45!

Γυναίκες
A/A Επώνυμο Όνομα Ώρα Λεπτά Δευτερόλεπτα
1 Τζίνη Μαρία 1 10 47
2 Lewis Heather 1 34 32
3 Κατσαρά Σμαράγδα 1 42 45
Έφηβοι
A/A Επώνυμο Όνομα Ώρα Λεπτά Δευτερόλεπτα
1 Πολλεζέλ Πάρης 1 23 3
Γενική Κατάταξη 25 – 29
A/A Επώνυμο Όνομα Ώρα Λεπτά Δευτερόλεπτα
1 Τσώκος Παναγιώτης 1 3 7
2 Κουτρούλης Γιώργος 1 13 29
3 Τσιλίκας Δημήτριος 1 18 48
Κατηγορία 30 – 34
A/A Επώνυμο Όνομα Ώρα Λεπτά Δευτερόλεπτα
1 Κυπριάδης Γιώργος 1 3 52
2 Διακομιχάλης Ανδρέας 1 3 52
3 Λεβέντης Γρηγόρης 1 11 43
4 Δρακιού Μιχάλης 1 16 30
5 Καραγκουρίδης Γεώργιος 1 16 37
6 Πλαΐτης Μιχάλης 1 18 25
7 Κρητικός Εμμανουήλ 1 19 44
8 Φλούδας Γεώργιος 1 21 3
9 Σπανός Ι. Χρήστος 1 21 28
10 Βεσυρόπουλος Πρόδρομος 1 28 41!

Κατηγορία 40 – 44
A/A Επώνυμο Όνομα Ώρα Λεπτά Δευτερόλεπτα
1 Γκουτσούλας Αντώνης 1 4 50
2 Καλικάτζαρος Ιγνάτιος 1 7 17
3 Μαλλιάκας Μερκούρης 1 13 8
4 Παραπόλας Γιάννης 1 14 44
5 Ιωαννίδης Ευάγγελος 1 15 31
6 Ζούρδης Φώτης 1 16 39
7 Χαραλαμπόπουλος Βλάσης 1 16 40
8 Παπαδόπουλος Μιχάλης 1 16 53
9 Γρηγοριάδης Ευστάθιος 1 21 11
10 Κωστογλάκης Κωνσταντίνος 1 22 2
Κατηγορία 45 – 49
A/A Επώνυμο Όνομα Ώρα Λεπτά Δευτερόλεπτα
1 Κανάτας Θανάσης 1 14 54
2 Ιντζές Δημήτρης 1 22 59
3 Κοσμάς Στέργος 1 21 24
Κατηογρία 50 – 54
A/A Επώνυμο Όνομα Ώρα Λεπτά Δευτερόλεπτα
1 Lewis David 1 6 34
2 Casalenuovo Osvaldo 1 12 5
3 Χατζηνικόλας Νικόλαος 1 12 12
4 Prevel Kevin 1 26 1
5 Κωστομοίρης Νικόλαος 1 26 7
6 Τσώκος Αναστάσιος 1 27 27
Κατηγορία 55 – 59
A/A Επώνυμο Όνομα Ώρα Λεπτά Δευτερόλεπτα
1 Πετραλιάς Σπύρος 1 14 0
2 Παπανικήτας Μιχάλης 1 20 17
Κατηγορία 60+
A/A Επώνυμο Όνομα Ώρα Λεπτά Δευτερόλεπτα
1 Σταματάς Δημήτρης 1 35 52Με τιµή