Κολοσσός Ρόδου – Παναθηναϊκός 61-81 .Τα highlights του Παναθηναικού

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την αήττητη πορεία του στη φετινή σεζόν, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα στο παιχνίδι με τον Κολοσσό Ρόδου (). Οι “πράσινοι”, που κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο (σημείο στο οποίο ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι), δεν προβληματίστηκαν ιδιαίτερα. Κι αυτό γιατί παρουσιάστηκαν σοβαροί και διαβασμένοι, περιορίζοντα σε μεγάλο βαθμό τα ατού των γηπεδούχων.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του “τριφυλλιού” στη ΣΚΡΑΤΣ Basket League, ενώ οι “θαλασσί” υπέστησαν την πρώτη φετινή τους ήττα, και μάλιστα στο “σπίτι” τους. Πλέον, η προσοχή του Παναθηναϊκού στρέφεται στον εκτός έδρας αγώνα με τη Μπάγερν Μονάχου, για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.

Οι Εστέμπαν Μπατίστα και Βλάντο Γιάνκοβιτς σημείωσαν από 12 πόντους για λογαριασμό του Παναθηναϊκού, με τον Μάικ Τζέιμς να ξεχωρίζει (με τους 21 πόντους που πέτυχε) από τον Κολοσσό Ρόδου.

Ο πρωταγωνιστής

Η συνολική εικόνα του Παναθηναϊκού ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητική αφού δεν ήταν λίγοι οι παίκτες των “πρασίνων” που ξεχώρισαν. Με τη γλώσσα των αριθμών πάντως, αυτός που έκανε το κάτι παραπάνω ήταν ο Εστέμπαν Μπατίστα, ο οποίος “άγγιξε” το νταμπλ νταμπλ, έχοντας 12 πόντους και 9 ριμπάουντ στο παιχνίδι.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε 31 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφήνοντας πολύ πίσω του τον Κολοσσό Ρόδου. Οι “πράσινοι” ολοκλήρωσαν δε το πρώτο μέρος του αγώνα με 11/16 δίποντα (69%) και 8/16 τρίποντα (50%). Την ίδια ώρα, οι Ροδίτες είχαν μόλις 3/20 (!) δίποντα.

Ο αγώνας

Ο τρόπος με τον οποίο ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι, τους άφησε περιθώρια να ελπίζουν για κάτι καλό. Το +2 (10-8) του 4ου λεπτού όμως, δεν άργησε να μετατραπεί σε -6 (10-16) για τον Κολοσσό Ρόδου, μετά το “ξέσπασμα” του Παναθηναϊκού, ο οποίος πέτυχε οκτώ αναπάντητους πόντους, μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών.

Ο Μπούλιαν είχε πάρει… το όπλο του από νωρίς (σημείωσε 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο), αλλά μετά το δυναμικό του ξεκίνημα δεν μπόρεσε να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα του.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός φρόντισε να δικαιολογήσει τη θεωρητική του υπεροχή κοντά στο καλάθι. Πώς; Ακουμπώντας τη μπάλα διαρκώς στο λόου ποστ, με τον Γκιστ και τον Γιάνκοβιτς να εκμεταλλεύονται τα μις ματς που είχαν με τον προσωπικό τους αντίπαλο.

Ξέφυγε η διαφορά

Κάπως έτσι, οι “πράσινοι” ξέφυγαν στο σκορ, “χτίζοντας” σταδιακά ένα προβάδισμα, που λεπτό με το λεπτό μεγάλωνε. Γι αυτό το +7 (23-30) του 15′ έγινε +15 (25-40) στο 17′, με τον Κολοσσό Ρόδου να υποπίπτει σε διαδοχική λάθη. Λάθη τα οποία εκμεταλλευόταν το “τριφύλλι”, για να σκοράρει αλλεπάλληλα καλάθια στον αιφνιδιασμό (με αποκορύφωμα ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Χαραλαμπόπουλου).

Εν τέλει, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 18 πόντους (30-48), έχοντας ως όπλο του τα εντυπωσιακά ποσοστά του σε δίποντα (69%) και τρίποντα (50%), με τον Κολοσσό Ρόδου να μην βρίσκεται σε ανάλογη τύχη (στατιστικά), αφού είχε μόλις 15% στα σουτ δύο πόντων.

Ανέλαβε δράση ο Ράιτ

Η ελπίδα των “θαλασσί” για ανατροπή των δεδομένων “πέθανε” νωρίς. Ή καλύτερα, με συνοπτικές διαδικασίες, αφού ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το πόδι του από το γκάζι. Αντίθετα, συνέχισε να παίζει με τις μηχανές του στο “κόκκινο”, την ίδια ώρα που ο Ράιτ άρχισε να παίρνει τα πάνω του.

Ο νεοαποκτηθείς σέντερ πήρε μπάλες, τελείωσε φάσεις κοντά στο καλάθι και -με δεδομένη την παραμονή του Μπατίστα στον πάγκο λόγω των τριών φάουλ που είχε από το πρώτο μέρος- παρουσίασε μέρος των ικανοτήτων του, κυρίως των επιθετικών.

Με τη διαφορά να βρίσκεται σταθερά κοντά (ή πάνω) από τους είκοσι πόντους (30-50 στο 21′, 35-56 στο 25′), ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (από το 27′ μέχρι το 30′). Για πρώτη φορά φέτος.

Αντέδρασε ο Κολοσσός

Οι πολλές αλλαγές δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να “καθαρίσει” το παιχνίδι. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους στις δύο πλευρές του παρκέ και… αναθάρρησαν. Σε τέτοιο βαθμό που μείωσαν τη διαφορά στους δεκατρείς (48-61) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Κι αυτό γιατί κράτησαν χωρίς σκορ το “τριφύλλι” για περίπου τέσσερα λεπτά, “τρέχοντας 8-0 σερί στο ίδιο διάστημα. Το παιχνίδι απέκτησε εκ νέου ενδιαφέρον, ως προς τον νικητή.

Έλεγξε τον ρυθμό ο Παναθηναϊκός

Πάνω στο σημείο που οι γηπεδούχοι έδειξαν ικανοί να προβληματίσουν το “τριφύλλι”, ήρθε η αποκατάσταση της τάξης. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ευστόχησε σε δύο διαδοχικά σουτ τριών πόντων και, στην πορεία του χρόνου, έλεγξε τον ρυθμό. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να μην πέσει η διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους σε κανένα σημείο του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό να προσθέτει δύο βαθμούς στο σακούλι του και τον Κολοσσό Ρόδου να κερδίζει επάξια το χειροκρότημα των φιλάθλων του.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 30-48, 48-61, 61-81.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 2, Σιόλογκας, Καρίμ 3 (1), Τζέιμς 21 (1), Σμιθ 9 (9 ριμπ.), Στεφανίδης 9 (1), Λίντεν, Τσάμης 7 (1), Χάγκινς, Κανίχης, Μπούλιαν 10 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 11 (3), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 12 (2 τρίπ., 6 ασ.), Φώτσης 9 (3), Παππάς, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 7 (2), Γκιστ 8, Μπατίστα 12 (9 ριμπ.), Μπλουμς 9 (3), Ράιτ 9.