Παγκόσμιος Πρωταθλητής στους κρίκους ο Πετρούνιας !

Στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Λευτέρης Πετρούνιας, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής της Γλασκώβης. Ο Ελληνας πρωταθλητής εκτέλεσε άψογα το πρόγραμμά του και συγκεντρώνοντας 15,800 βαθμούς (βαθμός δυσκολίας: 6,800, βαθμός εκτέλεσης: 9,000), κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους.

Ο αθλητής του Δημήτρη Ράφτη επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, μιας και όλη τη χρονιά φέτος ήταν… εντυπωσιακός, ενώ πήρε και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο! Στο βάθρο ανέβηκαν επίσης δύο Κινέζοι αθλητές. Ο Χάο Γιόου με 15,733 βαθμούς και ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής Γιανγκ Λιου με 15,700 β., οι οποίοι κατέκτησαν τη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Για τον 25χρονο πρωταθλητή ήταν το ιδανικό φινάλε σε μια μαγική χρονιά, αφού τον Απρίλιο είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονπελιέ και τον Ιούνιο στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού, έχοντας θριαμβεύσει σε 5 από τις 6 διοργανώσεις που έχει δώσει μέσα στο 2015 και συνολικά σε 11 από τις 12 εμφανίσεις του, συμπεριλαμβανομένων των προκριματικών.

Πετρούνιας: «Τώρα πάμε για μετάλλιο στο Ρίο»

Με το χαμόγελο στα χείλη και εμφανώς ικανοποιημένος εμφανίστηκε ο Λευτέρης Πετρούνιας αμέσως μετά την απονομή του χρυσού μεταλλίου στους κρίκους στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής που διεξήχθη στη Γκασκώβη. Ο Ελληνας πρωταθλητής μονολογούσε πριν την απονομή του μεταλλίου «για τον πατέρα μου» και αναφερόμενος στον αγώνα δήλωσε:

«Ο αγώνας πήγε όπως περίμενα. Ήρθε το αποτέλεσμα που θέλαμε και είμαστε πανευτυχείς! Αυτή τη φορά η βαθμολογία μου δεν ήταν εξίσου υψηλή όπως στον προκριματικό, όμως η εμφάνισή μου ήταν εκείνη που έπρεπε για να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ασφαλώς έχω κι άλλα να δώσω, μπορώ να πάω ακόμα καλύτερα και αυτός είναι ο στόχος μου από εδώ και πέρα», τόνισε αρχικά ο Πετρούνιας και εν συνεχεία αναφέρθηκε στον επόμενό του στόχο που είναι ένα μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες:

«Τώρα, μπορώ να αρχίσω να σκέφτομαι τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Φυσικά θα πάμε για μετάλλιο στο Ρίο ντε Τζανέιρο! Θεωρώ ότι θα είμαι από τα φαβορί για ένα μετάλλιο και θα δουλέψω όσο καλύτερα μπορώ για να παρουσιαστώ απόλυτα έτοιμος. Χαίρομαι που πλέον έχουμε τη δυνατότητα να στείλουμε δύο Έλληνες αθλητές στην κατηγορία ανδρών στους Ολυμπιακούς και πιστεύω ότι θα το καταφέρουμε, όπως βέβαια και να στείλουμε μία αθλήτρια στις γυναίκες. Θα είναι πολύ σημαντικό να έχουμε τελικά τριπλή εκπροσώπηση στο Ρίο».

Τα ελληνικά μετάλλια στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έγινε ο 6ος αθλητής που φέρνει στη χώρα μας ένα μετάλλιο από τη συγκεκριμένη διοργάνωση, ενώ ήταν το 9ο συνολικά μετάλλιο για την Ελλάδα.