Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Αργυρό μετάλλιο για τη μεγάλη Εθνική πόλο

Η Εθνική πόλο κοίταξε στα μάτια την πανίσχυρη Σερβία, όμως λύγισε στο τέλος και ηττήθηκε με 13-10 στον μεγάλο τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Η σπουδαία ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό κόντρα στην «χρυσή» και του Ρίο, όμως δεν κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο.

Ωστόσο, ανέβηκε στο βάθρο για πρώτη φορά στην ιστορία του αθλήματος έχοντας κάνει ένα τεράστιο τουρνουά, ούσα αήττητη μέχρι τον τελικό και με νίκες απέναντι σε υπερδυνάμεις όπως η Ουγγαρία, η Ιταλία και το Μαυροβούνιο.

Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο, με την Ελλάδα να δυσκολεύεται να απαντήσει στα τρία διαδοχικά γκολ των Σέρβων που έκαναν το σκορ από 10-10 σε 10-13.

Το ματς ξεκίνησε με την Ελλάδα να βρίσκει δίχτυα πολύ νωρίς με τον Σκουμπάκη στον παίκτη παραπάνω. Ο Πγιέτλοβιτς απάντησε για τους Σέρβους επίσης στον παίκτη παραπάνω ενώ οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με τον Φιλίποβιτς.

Ο Κολόμβος με γκολ στον παίκτη παραπάνω ισοφάρισε σε 2-2, σε μία φάση που ελέγχθηκε από το βίντεο. Οι Σέρβοι με τον Ράσοβιτς στον παίκτη παραπάνω προσπέρασαν με 3-2 ενώ έφτασαν στο 4-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φιλίποβιτς.

Στο ενδιάμεσο η Ελλάδα έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Γενηδουνιά στον παίκτη παραπάνω. Η Σερβία έφτασε στο +3 (2-5) με γκολ του Πγιέτλοβιτς με τον Βλαχόπουλο να μειώνει στον παίκτη παραπάνω. Ο Γιάκσιτς έβαλε το έκτο γκολ της Σερβίας στο πρώτο οκτάλεπτο σε μία κακή αμυντικά πρώτη περίοδο για την Ελλάδα. Αρκεί να σημειώσουμε ότι η Ελλάδα δέχτηκε έξι γκολ συνολικά στον ημιτελικό με την Ουγγαρία.

Η Ελλάδα σημείωσε με τον Φουντούλη στον παίκτη παραπάνω στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου. Ο Μάντιτς σημείωσε το έβδομο γκολ της Σερβίας και σε εκείνο το σημείο η ελληνική άμυνα ανέβηκε κατακόρυφα.

Η Σερβία έμεινε χωρίς γκολ σχεδόν για όλο το υπόλοιπο οκτάλεπτο. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Ελλάδα να ισοφαρίσει με Γκιουβέτση, Βλαχόπουλο και Παπαναστασίου με την ελληνική ομάδα να δείχνει τις αρετές που την έφεραν στον τελικό.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα εντυπωσιακό γκολ του Πρλαΐνοβιτς στον παίκτη παραπάνω, τέσσερα δεύτερα πριν το τέλος.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν και πάλι με δύο γκολ (7-9) με γκολ του Μάντιτς στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου. Η Ελλάδα όμως και πάλι δεν το έβαλε κάτω.

Με γκολ του Μουρίκη η «γαλανόλευκη» μείωσε σε 8-9 και με τέρμα του Φουντούλη σε ένα άψογα εκτελεσμένο παίκτη παραπάνω ισοφάρισε σε 9-9 τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Η Ελλάδα έχασε καλές ευκαιρίες να προσπεράσει τη Σερβία με τους παίκτες του Σάβιτς να φτάνουν στο προβάδισμα με γκολ του Πρλαΐνοβιτς.

H «γαλανόλευκη» ισοφάρισε 10-10 τον μεγάλο τελικό με γκολ του Σκουμπάκη στον παίκτη παραπάνω στο ξεκίνημα του τέταρτου οκταλέπτου. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν ξανά με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πρλαΐνοβιτς με την Ελλάδα να χάνει ευκαιρία στον παίκτη παραπάνω αμέσως μετά.

Ο Μίτροβιτς στον παίκτη παραπάνω και του Μάντιτς με αριθμητικό πλεονέκτημα και πάλι έδωσαν προβάδισμα τριών τερμάτων στους Σέρβους. Με τέσσερα λεπτά να απομένουν οι πολύπειροι παίκτες του Σάβιτς έπαιξαν και με τον χρόνο φτάνοντας στη νίκη και την κατάκτηση του δεύτερου σερί χρυσού μεταλλίου μετά από το 2016 και το Ρίο.

ΕΛΛΑΔΑ – ΣΕΡΒΙΑ 10-13

Οκτάλεπτα: 3-6, 4-2, 2-2, 1-3

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης 2, Καπότσης, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γκιουβέτσης 1, Βλαχόπουλος 2

Σερβία (Σάβιτς): Μάντιτς 3, Ντέντοβιτς, Ραντέλοβιτς, Λάζιτς, Πγιέτλοβιτς 2, Ράσοβιτς , Άλεκσιτς, Γιάκσιτς 3, Φιλίποβιτς 2, Πρλαΐνοβιτς 3, Μίτροβιτς Σ., Μίτροβιτς Μπ.

Αυτό είναι το τέταρτο μετάλλιο για την Ελλάδα στη διοργάνωση, μετά τα χρυσά του Στέφανου Ντούσκου στην κωπηλασία και του Μίλτου Τεντόγλου στο άλμα εις μήκος, αλλά και το χάλκινο μετάλλιο του Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους.

Πηγή: newsbeast.gr