Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το «Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ19 Beach Volleyball Juniors 2019»

Η Ρόδος, το νησί του Beach Volleyball επέστρεψε δυναμικά στις διοργανώσεις της άμμου.

Το νησί των ιπποτών που έχει γράψει την δική του ιστορία στο άθλημα με παγκόσμια τουρνουά που έχουν αφήσει εποχή, φιλοξένησε στις εγκαταστάσεις στην «Καλλιπάτειρα» το Κ19 Juniors final.

Νικήτριες ήταν η Διονυσία Μάτιου από την Κατερίνη και η Ροδίτισσα, Φαμπιόλα Τερζίου ενώ στα αγόρια τα αδέρφια Χανδρινοί από την Καλαμάτα και Αριστείδης έφθασαν σε άλλη μια πρωτιά στις αναπτυξιακές κατηγορίες του Beach Volleyball.

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό μέσα στο κατάμεστο γήπεδο των εγκαταστάσεων στην «Καλλιπάτειρα», η Ροδίτισσα Φαμπιόλα Τερζίου και η Διονυσία Μάτιου από την Κατερίνη, κατέκτησαν το Κ19 Juniors Final. Το είχαν δηλώσει από την αρχή της σεζόν και το έκαναν πράξη. Οι Μάτιου και Τερζίου είναι η ομάδα που κατέκτησε και την 5η θέση στην Ελλάδα στα τελικά του Αγίου Νικολάου πριν μία εβδομάδα.

Ο τελικός ανάμεσα στο δίδυμο από την Κρήτη Γεωργίας Αντωνακάκη και Ιωάννας Περδικάκη (βγήκαν 7ες στο ευρωπαϊκό Κ17) ήταν συναρπαστικός και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τις Διονυσία Μάτιου και Φαμπιόλα Τερζίου να κατακτούν το τάι μπρέικ με 15-13 και στη συνέχεια να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Αγάπη Ρουμπάκη/Ελένη Ταιγανίδη από την Κρήτη επικρατώντας στον μικρό τελικό με 2-0 (21-19, 21-16) των Λαμπρινή Γεωργαντά/Κατερίνα Σακκά που πήραν το Κ17 Juniors Final στην Πρέβεζα.

Τα αδέρφια Χανδρινοί, Αριστείδης και Σπύρος από την Καλαμάτα κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο και ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο Κ19 Juniors Final.

Άτυχος της διοργάνωσης ήταν ο Ιάκωβος Καφούρος που τραυματίστηκε στον προημιτελικό της διοργάνωσης και μαζί με τον συμπαίκτη του Αλέξανδρο Κουρτίδη αναγκάστηκαν να αποσυρθούν από την συνέχεια του τουρνουά, χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσουν την πρόκριση.

Τα δύο αδέρφια που είναι διεθνείς και στη σάλα, πήραν με ευκολία την πρώτη θέση, χωρίς να χάσουν σετ καθ’ όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης. Στον τελικό, Αριστείδης και Σπύρος Χανδρινός επικράτησαν με 2-0 (21-19, 21-19) σετ του Γιώργου Πασχαλέρη και του Λάμπρου Χατζίδη.

Μετά τον μεγάλο τελικό, ο εντεταλμένος περιφερειακός σύμβουλος σε θέματα Αθλητισμού Δωδεκανήσου, Νίκος Νικολής προέβη στην ακόλουθη δήλωση:

«Ήταν μια μεγάλη διοργάνωση στην οποία οι νεαροί αθλητές αλλά και ο κόσμος που αγαπάει τον αθλητισμό, έδωσε το δυναμικό ‘παρών. Η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου είναι πάντα αρωγός σε τέτοιες εκδηλώσεις και αθλητικές συναντήσεις τις οποίες στηρίζει, με στόχο την προώθηση του αθλητικού ιδεώδους σε όλα τα νησιά. Η Ρόδος έχει παράδοση στο άθλημα του Beach Volley και παραμένει στην κορυφή των προτιμήσεων».

Σημειώνεται ότι ήδη ξεκίνησαν συζητήσεις για να πραγματοποιηθεί το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ19 Beach Volleyball Juniors, το καλοκαίρι του 2020 και πάλι στην Ρόδο.