Το βράδυ «έρχεται» το 5ο μετάλλιο για την Ελλάδα από το πλήρωμα των Μάντη-Καγιαλή – Όλο το σημερινό πρόγραμμα των αγώνων στο Ρίο

mantis_1

Μετά το ασημένιο μετάλλιο του Σπύρου Γιανιώτη στον αγώνα των 10 χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, στα νερά της Κοπακαμπάνα και η Ιστιοπλοΐα ετοιμάζεται να χαρίσει στην Ελλάδα το πέμπτο της μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής εξασφάλισαν στα 470 μία θέση στο βάθρο, η οποία θα ξεκαθαρίσει σήμερα Τετάρτη 17 Αυγούστου όταν και θα διεξαχθεί η medal race (στις 20:05 ώρα Ελλάδας). Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε στη δεύτερη θέση της 10ης ιστιοδρομίας, στην Ολυμπιακή Ρεγκάτα, ανέβηκε στη 2η θέση της γενικής κατάταξης και οι 29 βαθμοί ποινής που τους χωρίζουν από το τέταρτο πλήρωμα (38β.π. έχουν οι Έλληνες, 67β.π. οι 4οι Αμερικανοί) τους… χαρίζουν ένα μετάλλιο, η απόχρωση του οποίου θα γίνει γνωστή σήμερα.

Στον στίβο, ο Λυκούργος Τσάκωνας προκρίθηκε στους ημιτελικούς των 200 μέτρων, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε τρίτος στην πρώτη προκριματική σειρά με επίδοση 20.31 και κατετάγη 19ος στο σύνολο, με αποτέλεσμα να βρίσκεται μεταξύ των 24 αθλητών που θα τρέξουν στους ημιτελικούς, οι οποίοι είναι προγραμματισμένοι για αύριο (σ.σ. ξημερώματα Πέμπτης, στις 04:00 ώρα Ελλάδας). Στο μεταξύ, ο Γιουσέιν Μπολτ προκρίθηκε εύκολα στους ημιτελικούς και συνεχίζει την προσπάθειά του να στεφθεί για τρίτη διαδοχική φορά «χρυσός» Ολυμπιονίκης στο αγώνισμα. Ο Τζαμαϊκανός τερμάτισε πρώτος στην ένατη προκριματική σειρά με 20.28 και πήρε το «εισιτήριο» για τη συνέχεια, όπως και ο μεγάλος αντίπαλός του στον τελικό των 100 μέτρων, ο Αμερικανός Τζάστιν Γκάτλιν, που τερμάτισε πρώτος στην πέμπτη σειρά με 20.42.

Ειδικότερα, το αγωνιστικό πρόγραμμα της 12ης ημέρας – Τετάρτη 17-08-2016 (σε ώρες Ελλάδας):

ΣΤΙΒΟΣ

15.30 100μ δεκάθλου
15.40 Σφυροβολία Ανδρών (προκριματικός, Α΄ γκρουπ)
16.05 5.000μ Ανδρών (προκριματικές σειρές)
16.35 Μήκος δεκάθλου
16.55 800μ Γυναικών (προκριματικές σειρές)
17.05 Σφυροβολία Ανδρών (προκριματικός, Β΄ γκρουπ)
17.50 3.000μ στιπλ Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
18.15 Σφαιροβολία δεκάθλου
23.45 Ύψος δεκάθλου

02.30 Ακοντισμός Ανδρών (προκριματικός, Α΄ γκρουπ)
02.45 100μ εμπόδια Γυναικών (Ημιτελικές σειρές)
03.15 Μήκος Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
03.20 400μ δεκάθλου
03.55 Ακοντισμός Ανδρών (προκριματικός, Β΄ γκρουπ)
04.00 200μ Ανδρών (Ημιτελικές σειρές)
04.30 200μ Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
04.55 100μ εμπόδια Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΜΠΑΝΤΜΙΝΤΟΝ

14:30 Προημιτελικά Ανδρών
18:30 ΤΕΛΙΚΟΣ Μικτών

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

20:00 Ημιτελικοί 60 κιλά Γυναικών
20:30 Προημιτελικοί 75 κιλά Γυναικών
21:30 Προημιτελικοί 52 κιλά Ανδρών
22:30 ΤΕΛΙΚΟΣ 69 κιλά Ανδρών

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ ΗΡΕΜΩΝ ΝΕΡΩΝ

15:00-17:05
C1 ανδρών 200μ. (Προκριματικά, Ημιτελικά)
Κ2 ανδρών 1000μ. (Προκριματικά, Ημιτελικά)
Κ1 γυναικών 500μ. (Προκριματικά, Ημιτελικά)
Κ2 ανδρών 200μ. (Προκριματικά, Ημιτελικά)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΒΜΧ

19:30 Προκριματικά Γυναικών
20:34 Προκριματικά Ανδρών

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

21:00 10μ. Γυναικών (Προκριματικός)

ΙΠΠΑΣΙΑ

16:00-18:45  ΤΕΛΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ Υπερπήδηση εμποδίων ομαδικό

ΓΚΟΛΦ

13:30 – 22:00 1ος γύρος Γυναικών

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:05 470 Γυναικών (Ιστιοδρομία ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ)
20:05 470 Ανδρών (Ιστιοδρομία ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

17:00 Ομαδικό Ανδρών (Μικρός ΤΕΛΙΚΟΣ)
01:30 Ομαδικό Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ

15:00-19:00 -58κ. (Α) & -49κ (Γ) – Προκριματικά
21:00-00:00 -58κ. (Α) & -49κ (Γ) – Προημιτελικά, Ημιτελικά
02:00-05:05 -58κ. (Α) & -49κ (Γ) – Ρεπεσάζ, ΤΕΛΙΚΟΙ

ΠΑΛΗ

16:00-19:00 Ελευθέρα (Γ) 48κ., 58κ. 69κ. – Προκριματικά/ρεπεσάζ
22:00-01:00 Ελευθέρα (Γ) 48κ., 58κ. 69κ. – ΤΕΛΙΚΟΙ

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Γυναίκες
17:00 Αυστραλία-Βραζιλία (Θέσεις 5-8)
18:20 Ρωσία-Ιταλία
21:10 Ισπανία-Κίνα (Θέσεις 5-8)
22:30 Ουγγαρία-ΗΠΑ

ΜΠΑΣΚΕΤ

‘Ανδρες

Προημιτελική Φάση
17:00 Αυστραλία-Λιθουανία
20:30 Ισπανία-Γαλλία
00:45 ΗΠΑ-Αργεντινή
04:15 Κροατία-Σερβία

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

‘Ανδρες

Ημιτελική Φάση
19:00 Βραζιλία-Ονδούρα
22:00 Νιγηρία-Γερμανία

ΒΟΛΕΪ

‘Ανδρες

Προημιτελική Φάση
16:00 Καναδάς-Ρωσία
20:00 ΗΠΑ-Πολωνία
00:00 Ιταλία-Ιράν
04:15 Βραζιλία-Αργεντινή

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

‘Ανδρες

Προημιτελική Φάση

16:00 Βραζιλία-Γαλλία
19:30 Γερμανία-Κατάρ
23:00 Δανία-Σλοβενία
02:30 Κροατία-Πολωνία

ΧΟΚΕΙ

Γυναίκες

Ημιτελική Φάση
18:00  Ολλανδία-Γερμανία
23:00  Νέα Ζηλανδία-Μ. Βρετανία