Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη ο 3ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Νοτίου Αιγαίου από το 2ο Εργαστηριακό Κέντρο Ρόδου

turt

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη το Σάββατο 18 Ιουνίου 2016 ο 3ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Νοτίου Αιγαίου από το 2ο Εργαστηριακό Κέντρο Ρόδου, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου, την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, τον Δήμο Ρόδου (Τμήμα Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης της Διεύθυνσης Παιδείας, Πολιτισμού και Αθλητισμού) και το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕΤ. Δωδεκανήσου. Ο διαγωνισμός έγινε στις εγκαταστάσεις του 2ου ΕΠΑΛ – 2ου ΕΚ Ρόδου.

Δήλωσαν συμμετοχή συνολικά 12 ομάδες (από Ρόδο, Σύμη, Νάξο και Σύρο) σε τέσσερις κατηγορίες: Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο και OPEN Γυμνάσιο. Όλες οι ομάδες επέδειξαν ιδιαίτερο ζήλο, συναγωνίστηκαν με ευγενή άμιλλα και τους αξίζουν συγχαρητήρια για τη προσπάθεια τους.

Οι ομάδες που προκρίνονται στον 8ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό που θα διεξαχθεί στην Αθήνα στις 2 Ιουλίου 2016 είναι:

Κολοσσός (2ο ΕΚ Ρόδου) στην κατηγορία Δημοτικό (REGULAR)

Προπονητής : Μονδάνου Βαλασία

Μαθητές: Κλαδογένης Παναγιώτης, Παπανικολάου Αγγελική, Παπανικολάου Φλώρα

Extreme RoboTeam (Ροδίων Παιδεία) στην κατηγορία Γυμνάσιο (REGULAR)

Προπονητής: Χατζημιχάλης Μάριος

Μαθητές: Μπράτιτσης Παναγιώτης, Μπράτιτσης Νίκος

Πύραυλος (ΕΠΑΛ Σύρου) στην κατηγορία Λύκειο (REGULAR)

Προπονητής: Κλεισαρής Αυγουστής

Μαθητές: Κάιντας Μάρτιν, Ιορντανόβ Αλέξανδρο, Ζεϊμπέκης Νικήτας

Naxos Team (2ο Γυμνάσιο Νάξου) στην κατηγορία Γυμνάσιο (OPEN)

Προπονητής: Ρώτα Ελισάβετ

Μαθητές: Τερζίδης Γρηγόρης, Σιδερής Κώστας, Χαλίλι Ρεντιάν

Ευχαριστούμε τους Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, Δήμο Ρόδου, Δωδεκάνησος Ναυτιλιακή, Data Systems, ΒΑΠ Π. Κουγιός ΑΒΕΕ, Διεθνές Κέντρο Μεταφραστών & Συγγραφέων Ρόδου, Τυπογραφείο 1985 (Χατζηκαλημέρης Νίκος), Ραδιόφωνο Λυχνάρι για τις ευγενικές χορηγίες τους.

Ευχαριστούμε τους εθελοντές καθηγητές του 2ου ΕΠΑΛ – 2ου ΕΚ Ρόδου, τους συναδέλφους που υπηρετούν στο ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕΤ. Δωδ/σου, τους μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ (ιδιαίτερα τους Κώτη Αγαπητό και Σακάτη Μιχάλη) για την υποστήριξή τους στην οργάνωση και διεξαγωγή του διαγωνισμού.