Νίκη με ανατροπή για τη Βραζιλία στην πρεμιέρα του Μουντιάλ

Επιβλήθηκε με 3-1 της Εθνικής Κροατίας

Τα χρειάστηκε η Βραζιλία κόντρα στους Κροάτες, στην πρεμιέρα του «δικού της» Μουντιάλ, όμως τελικά κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη 3-1 τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση, αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ.

Οι Κροάτες «πάγωσαν”» την Αρένα Κορίνθιανς του Σάο Πάουλο στο 11ο λεπτό, όταν ο Όλιτς έβγαλε την παράλληλη σέντρα και ο Μαρσέλο βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, στέλνοντάς την άθελά του στο τέρμα της Σελεσάο και ανοίγοντας το σκορ για τους Κροάτες.

Οι Βραζιλιάνοι ανέβασαν ταχύτητα και στο 29′ έφτασαν στην ισοφάριση με ωραίο σουτ του Νεϊμάρ έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε αργά και βασανιστικά πρώτα στο αριστερό δοκάρι του Πλετίκοσα και κατόπιν στα δίχτυα.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε μετά το γκολ της Βραζιλίας, μέχρι που στο 69′ έγινε η φάση που έμελλε να κρίνει το ματς: Σε διεκδίκηση ανάμεσα στον Λόβρεν και τον Φρεντ στην περιοχή της Κροατίας, ο Ιάπωνας διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε πέναλτι, με τους Κροάτες να διαμαρτύρονται έντονα. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Νεϊμάρ, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και αυτά της Βραζιλίας.

Κατόπιν το παιχνίδι έγινε πιο ανοιχτό, με τους παίκτες του Νίκο Κόβατς να παίζουν πιο επιθετικά και να κυνηγούν την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά σε μία αντεπίθεση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Όσκαρ ξέφυγε από την άμυνα της Κροατίας και με έξυπνο σουτ νίκησε τον Πλετίκοσα, γράφοντας το τελικό 3-1.

Έτσι, η Σελεσάο κατάφερε να μπει με το δεξί στο Μουντιάλ, αν και η απόδοσή της κατά διαστήματα ήταν τέτοια που σίγουρα θα προβληματίσει τον Λουίς Φελίπε Σκολάρι.

πηγή: newsbeast.gr