Κυπελλούχος η Δωδεκάνησος !

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά κυπελλούχος Ελλάδος στο μπάσκετ με αμαξίδιο ανακηρύχθηκε η Δωδεκάνησος. επικρατώντας στον τελικό επί του Άτλαντα 49-44.

Η ομάδα της Ρόδου σε έναν συναρπαστικό αγώνα υπερασπίστηκε τον τίτλο της, αν και ο Άτλαντας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να προηγείται με σκορ 9-5 δείχνοντας ότι θα διεκδικήσει τις πιθανότητες που του αναλογούν. Με πρώτο σκόρερ και οδηγό τον Άτναν Χαμαντί η ομάδα της Δωδεκανήσου γύρισε το παιχνίδι και βρέθηκε προηγούμενη στο ημίχρονο με 26-17. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα από την Αθήνα προσπάθησε να ξαναπάρει το προβάδισμα αλλά δεν τα κατάφερε και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 33-29 υπέρ της Δωδεκανήσου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο μοτίβο τακτικής και με δυνατές άμυνες ολοκληρώθηκε το 40λεπτο με σκορ 49-44 που χάρισε το τρίτο συνεχόμενο κύπελλο στην ομάδα της Δωδεκανήσου.
Πολυτιμότερος παίχτης και πρώτος σκόρερ του τελικού ο Ατνάν Χαμαντί της Δωδεκανήσου.
Στο μικρό τελικό ο ΠΑΣΚΑ επικράτησε επί του Άρη 57-38 (26-18) και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Άτλας-Δωδεκάνησος 44-49
Άτλας (Ζώτος) Ζώης, Κωνσταντινόπουλος Α. 6, Αδαμόπουλος 6, Κότσαρης 11, Χαλδαίος 2, Ζαφειρόπουλος 3, Χριστοδούλου 16, Σπάθης, Κωνσταντινόπουλος Β.
Δωδεκάνησος (Μαρκάκης) Μιχαήλου 3, Χαμάντι 26, Χατζηδημητρίου 4, Ζαραγκότας 9, Παππάς 7, Στυλιανακάκης.

ΠΑΣΚΑ- Άρης 57-38
ΠΑΣΚΑ (Χρόνης) Βατικιώτης, Σγαρδέλης 8, Μυρωνάκης, Γκοτζαράι 4, Κουνιάς, Παπαστάμος 4, Μακρής 33, Ντομγκιόνι 2, Σπέντζος 6.
Άρης (Χατζηζωγίδου) Παντελίδης, Μαλτάς 2, Καλογιάννης 4, Κεφαλάς 8 (1), Τσιντάρης 4, Οικονόμου 18, Βλαστός 2.